Boya Badana Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boya Badana Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Sizler de boya badana yapmakta zorluk çektiğini düşünenlerden misiniz? Aslında bu zorlu süreç için dikkat edilmesi gerekenlerin yapıldığı takdirde, büyük bir titizlikle gayet rahat olarak boya yapabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken maddeleri listeleyecek olursak eğer;

  • Boya yaparken fırça rulonun ne zaman kullanıldığına dikkat ediniz.

Genellikle su bazlı boyalar için sentetik fırçalar, yağlı boyalar için ise; kıllı doğal fırçalar kullanılmalıdır. Kapıların pençelerin ve ahşapların boyanmasında genellikle tercih edilen fırça rolü olur.

  • Doğru boyayı seçtiğinizden emin olunuz.

Kullanacağınız mekanın durumuna göre, ışık durumu, ne vakitler kullanılacağı ön planda tutularak tercih edeceğimiz boyayı öncelik olarak küçük bir bölgeye uygulayıp boyanın bu mekan için uygun olup olmayacağına karar verebiliriz.

  • Duvarları boyamadan önce neler yapılması gerektiğine dikkat etmeliyiz.

Eğer uygulanacak boyanın kalıcı olmasını istiyorsak öncelikle olarak boya yapılacak bölgenin zımparalanıp, tozlarının silinerek temizlenmesi gerekir. Su ile temizleme yapabilirsiniz ama kurumadan işleme başlamamalısınız. Duvarda oyuklar var ise macunla doldurmalısınız, ardından da tüm duvar için astar uygulaması yapıp astarın kurumasını beklemelisiniz.

  • Duvarda ilk olarak nerelerin boyanması gerektiğine dikkat ediniz.

Duvarların öncelik olarak kesişim yerleri küçük fırçalar yahut rulolar aracılığıyla boyanabilir. Kenarlar için farklı fırçalar kullanmanız devam edeceğiniz boyamada dalgalanmaların oluşmasına neden olabilir. Bunu halletmek için de geniş bir rulo için hafifçe tarıyormuşçasına devam ettirerek görüntüyü kusursuz bir şekilde devam ettirebilirsiniz. Boyanın aynı yönde olması görüntünün muazzam görünmesini sağlar.

Leave a comment

Your e-mail will not published. *

%d blogcu bunu beğendi: